
8 грешки в интериорния дизайн – част 2
Грешка при декорирането № 5: Стаята ви няма фокусна точка. Продължение от 1-ва част
Когато влезете в стая, тя трябва да има поне една много ясна фокусна точка (големите стаи като нашата главна спалня може да имат повече от една). Какво е фокусна точка? Това е просто място, към което окото ви естествено се скита и се фокусира. В някои стаи има очевиден избор. Например камината в хола е много лесна и естествена фокусна точка. В спалнята самото легло обикновено е естествена фокусна точка. Което определено е вярно в нашата спалня. Въпреки това, тъй като стаята е толкова голяма, има втора фокусна точка в частта за сядане на стаята. В тази зона камината „Направи си сам“, която инсталирахме, действа като фокусна точка. Добавихме и капандури, за да добавим малко архитектурен интерес.
Други стаи, които нямат постоянни елементи като камина или вградени елементи, са по-предизвикателни. В тези случаи трябва да създадете своя собствена фокусна точка. Но не се паникьосвайте. Фокусната точка може да бъде толкова проста, колкото голяма картина или гоблен, окачен на стената. В стаята на Ейвъри вградените двуетажни легла „направи си сам“ са прибрани в това, което е било килер, така че не е естествена фокусна точка. Избрахме цветен тапет за стена и той е идеалната фокусна точка! Успяхме да украсим, за да покажем стенописа, защото ето какво… Стаята ви се нуждае от фокусна точка, преди да решите къде да поставите мебелите си. Искате да поставите мебелите си около вашата фокусна точка.
Грешка при декорирането № 6: Първо сте избрали цвета на боята за стаята
Има някои много важни съвети и трикове, които да следвате, когато избирате цветове за боя за вашия дом. Единственият най-важен съвет е НИКОГА да не избирате първо цвета на боята си! Преди правехме това и това доведе до това, че пребоядисахме повече стаи, отколкото мога да преброя. Не правете това! И след като стигнете до стъпката за избор на цвят на боята, не забравяйте да тествате образци на боя върху действителните си стени (моля, не разчитайте на парчета боя – те дори не са направени от истинска боя, така че не са точни) . Вместо да бързате да изберете цвят на боята, който харесвате, като първа стъпка в процеса на проектиране, препоръчвам първо да вземете решение за това, което наричам вашия „решаващ елемент“. Казано по-просто, намерете единственото нещо, което кара сърцето ви да тупти и го направете отправната точка на стаята. Може да е килим, произведение на изкуството, мебел или дори декоративна възглавница.
Много, много по-лесно е да изберете цвят на боя въз основа на „решаващ елемент“, отколкото да намерите елементи, които допълват цвета на боята, който сте нанесли на стените си. ОБЕЩАВАМЕ ВИ, че е така. Освен ако не търсите изцяло неутрална стая, идеално е вашето „ключово парче“ да има шарка и множество цветове. След това можете да го използвате, за да ви помогне да изберете идеалния цвят на боята.
За кухнята на Теа започнахме с нейното килимче. Това беше перфектният решаващ елемент и осигури страхотна отправна точка за нейния цвят на стената, цветовете на шкафа, тела, гръб и декор!
В стаята на Атли избрахме нейният стенопис на лисица като неин решаващ елемент. След като взех това решение, успях да проектирам цялата стая – боядисах цветовете, мебелите и специалните декорации като гирлянда с помпони и възглавниците (можете да намерите всички източници за стаята на Атли тук). Всички те изглеждат сплотени, защото започнах с моя решаващ елемент, стенописа на лисицата!
Грешка при декорирането № 7: Завесите ви са окачени зле (което прави прозорците ви да изглеждат по-малки, отколкото са).
Трябва да окачите завесите си по-високо и по-широко от действителния прозорец, когато е възможно. Това е особено важно, когато се опитвате да направите една малка стая да изглежда по-голяма! Вместо да окачите завесите си в горния и външния ръб на рамката на прозореца, искате да окачите завесите си възможно най-високо и искате те да надхвърлят ширината на прозореца ви. Можете да видите какво имам предвид на снимките по-долу на нашата трапезария.
Снимката „преди“ по-долу ви показва размера и разположението на прозореца.
Вижте как завесите са по-високи от прозореца? И вижте как се простират отвъд самия прозорец (покривайки части от стената)? И двата „трика“ карат прозорците да изглеждат дори по-големи, отколкото са.
Грешка при декорирането № 8: Моделите във вашите декоративни тъкани са твърде сходни.
Забелязвали ли сте някога как дизайнерските стаи, които виждате в списанията и по телевизията, включват комбинация от шарки и текстури? Смесването на шарки и текстури, когато е направено добре, придава висок клас, дизайнерски вид на всяка стая.
Основна грешка в дизайна е изборът на модели на тапицерии и декор (килими, завеси, декоративни възглавници и т.н.), които са твърде сходни. Въпреки че трябва да споделят подобна цветова палитра, трябва да балансирате наситените шарки (като флорални или тоалетни) с прости шарки (като ивици). Или опитайте да смесвате неструктурирани шарки (като ikat) с удебелен геометричен модел.
Вие също искате да променяте размера на вашите модели. Според мен всяка стая трябва да включва мащабен модел. Няма значение какъв е моделът, но мащабът му трябва да е голям (помислете за големи цветя или широки ивици). Когато добавяте втори шаблон, той трябва да бъде приблизително половината от размера на първия шаблон. При добавяне на трета шарка, тя трябва да е още по-малка от първите две и да действа като акцент в стаята. И така нататък…
Надяваме се да се насладите и на следващата ни публикация през следващата седмица
Как да декорирате с цвят, дори когато той ви „плаши“
Източник: www.designertrapped.com