
8 грешки в интериорния дизайн – част 1
Правите ли някоя от тези грешки в интериорния дизайн, без дори да го осъзнавате? Повечето хора, да! Но не се притеснявайте… тези грешки в декорирането са лесни за коригиране с тези лесни за следване съвети за интериорен дизайн.
„АХ, ТАЗИ ИДЕЯ“
Случва се и на най-добрите от нас. Вие сте в Икеа и виждате прекрасна лампа и я щраквате. Мислите, че ще бъде идеална за спалнята ви. Бързате за вкъщи и сте супер развълнувани да я поставите на нощното си шкафче и да видите колко перфектно изглежда. Но когато го направите, разбирате, че всичко е грешно. Твърде малка е и просто избледнява на заден план. Въздишка.
Сега се страхувате да намерите време да я занесете обратно в магазина и да стоите на опашката за връщане, когато вече сте толкова заети, че е трудно да намерите време за сън. Не е добре.
Но къде сбъркахте? Изглеждаше абсолютно перфектно в магазина! Факт е, че вероятно сте сгрешили в самото начало на работата по вашето пространство. Защо? Защото, за да създадете наистина красиво проектирана стая, трябва да създадете сплотен план за интериорен дизайн, преди да купите дори един артикул. Но повечето хора просто започват да купуват неща, които харесват и които „съвпадат“, и се опитват да съберат всичко заедно. Това рядко работи.
Сплотеният дизайнерски план изисква предварително планиране и обмисляне на цветовата палитра, осветлението, размера на помещението, мащаба и разположението на мебелите. За съжаление, това са стъпки, които повечето хора пропускат (точно затова създадохме и тази статия). Познаването и избягването на най-честите грешки в интериорния дизайн ще ви помогне изключително много, докато работите по създаването на план за проектиране на всяка стая или пространство във вашия дом. Така че в тази публикация ще ви преведа през 8-те най-често срещани грешки в интериорния дизайн, както и как да ги поправите.
Най-големите грешки, които хората правят, когато декорират + как да ги поправят
Съдържание
Грешка при декорирането номер 1: Домът ви е пълен безпорядък.
Грешка при декорирането номер 2: Мащабът на вашите мебели и домашен декор е в пълно несъотвесвие.
Грешка при декорирането номер 3: Всичките ви мебели са залепени към стените.
Грешка при декорирането номер 4: Вашият декор на стената е грешен.
Грешка при декорирането номер 5: Стаята ви няма фокусна точка.
Грешка при декорирането номер 6: Първо сте избрали цвета на боята си.
Грешка при декорирането номер 7: Вашите завеси са окачени зле (което прави прозорците ви да изглеждат по-малки, отколкото са).
Грешка при декорирането номер 8: Шарките във вашия декор и тъкани са твърде сходни.
Грешка при декорирането номер 1: Домът ви е пълен безпорядък.
Много хора правят грешката да се опитват да украсят дома си около бъркотията си. Това просто не работи. По дефиниция „безпорядък“ означава „претъпкана или объркана камара или колекция от произведения на изкуството“. Пренатрупаната или разхвърляна купчина от неща никога няма да бъде красива. Едно от нещата, на които наблягаме в нашата достъпна дизайнерска система Designer in a Space®, е, че е абсолютно важно да разчистите нещата, преди да се опитате да декорирате пространство. Има толкова много убедителни причини да разчистите дома си – възможността да го декорирате красиво е само една от тях!
Грешка при декорирането номер 2: Мащабът на вашите мебели и домашен декор е в пълно несъотвесвие.
Мащабът е по същество начинът, по който обектите в една стая се свързват един с друг по отношение на техния размер. Когато мащабът на мебелите и/или декорите в една стая е изключен, това прави пространството да се чувства много разсеяно. Виждали ли сте някога малка семейна стая с огромна секция в нея? Или голяма стая, която превъзхожда миниатюрното любовно ложе и малка масичка за кафе? Да, това са примери за това какво не трябва да се прави, когато става дума за мащаб.
Ето няколко лесни съвета, които да следвате, за да изберете мебели и декор с подходящ мащаб за вашата стая:
- Като цяло, по-голяма стая може да поеме големи мебели и декор. Колкото по-малка е стаята, толкова по-малки и деликатни трябва да бъдат мебелите и декорите (като настолни лампи и аксесоари).
- Основната мебел в една стая определя базовата линия за мащаба на всичко останало в стаята. Например, огромен секционен диван с малки подови лампи ще изглежда странно, съчетан заедно.
- Не пренебрегвайте височината на стаята си. Колкото по-висок е вашият таван, толкова по-високи и масивни могат да бъдат вашите мебели, докато ниските тавани се нуждаят от мебели с по-нисък профил.
- Не забравяйте да оставите малко „бяло пространство“ в стаята. Това е пространството около и над мебелите. С други думи, не опаковайте стаята си до ръба с мебели и други неща. Оставете част от пода и стените непокрити.
- Основната ни спалня е голяма, така че може да се справи с наистина големи произведения на изкуството в зоната за сядане, но забележете, че все още имаме много „бяло пространство“, така че пространството не се чувства претъпкано.
Грешка при декорирането номер 3: Всичките ви мебели са залепени към стените.
Една от грешките при планирането на пространството, които виждаме най-често, е, че хората избутват всичките си мебели до стените. Те обикновено го правят в опит да направят стаите си по-големи. Но избутването на всичките ви мебели до стените, кара стаята да се чувства откъсната и неприветлива. Дори издърпването на част от мебелите ви от стените само с няколко инча ще има голямо въздействие в стаята ви. Можете да видите, че отместихме всички мебели в семейната ни стая далеч от стените. Също така раздвижихме мебелите в зоната за сядане на нашата основна стая (вижте снимката по-горе). Създава перфектната уютна зона пред камината „Направи си сам“.
Грешка при декорирането номер 4: Вашият декор на стената е грешен.
Когато става въпрос за това какво да окачите на стените и как да го окачите, хората се борят (ако се затруднявате, ще споделим мислите си за това как да изберете произведение на изкуството, което да прелива из целия ви дом в специална публикация в блога).
Най-честите грешки, които виждаме, когато става въпрос за декорация на стена, са: 1) произведението на изкуството или декорът не са с правилния размер (обикновено са твърде малки) и/или 2) висят твърде високо.
Сега нека поговорим за това как да поправим тези две грешки в интериорния дизайн.
По отношение на подходящия размер или мащаб на произведението на изкуството има няколко неща, които трябва да имате предвид. Първо, ако използвате няколко произведения на изкуството или създавате стена на галерия, цялата колекция трябва да се третира като 1 произведение за целите на определяне на мащаба. Искате мащабът да е пропорционален на мебелите, до които се намират. Харесва ми предметите на изкуството/колекциите да са поне 50% до 75% от ширината на мебелите. Тъй като намираме тази точка за малко трудна за обяснение, включихме някои диаграми за вас по-долу.
Очквайте продължението следващата седмица…
Източник: www.designertrapped.com